İspanya Yenilik Transferi Projemiz

PROJENİN AMACI

eBridge 2 VET Hareketlilik Programı; Teknik ve Mesleki Eğitim Öğrencileri ve Çıraklarının Avrupa dil yeterlilik kazanımlarını, Hareketlilik Programlarına katılmak için uluslar arası kültürel becerilerini ve uluslar arası açık görüşlülüğü kolaylaştırmayı; bunun yanı sıra özellikle İspanya, Portekiz ve yeni AB üye ve aday ülkeleri (Polonya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye) arasında bu Hareketlilik Programını teşvik etmeyi, az kullanılan ve bilinen dilleri olan, geniş olanakların sunulduğu ülkelerdeki geleneksel destinasyonu çeşitlendirmeyi amaçlamaktadır.

395644_542611262444215_1557284452_n


PROJENİN İSMİ: 
ebrıdge 2 VET Mobility: Teknik ve Mesleki Eğitimi Öğrencileri ve Genç Çıraklar İçin Avrupa Dilleri e-Öğrenme ve mobil-Öğrenme ve Kültürler Arası Beceriler

BAŞVURU SAHİBİNİN ADI: ITURBROK S. L.

PROJE SÜRESİ: 24 AY 10/2012 – 09/2014

ORTAKLAR:

1-      LANDIBE HEZIKETAREN LAGUNAK (Amigos de la Formacion Profesional) – SPAIN (İSPANYA)

2-      Mescomp Technologies S. A. – POLAND (POLONYA)

3-      SIA “Seneca” – LATVIA (LETONYA)

4-      Aletheia, s.r.o. -  CZECH REPUBLIC (ÇEK CUMHURİYETİ)

5-      Centro Europe de Linguas – PORTUGAL (PORTEKİZ)

6-      Projinal Proje Eğitim Danışmanlık – TURKEY (TÜRKİYE)

Gerçekleştirilen Toplantılar

İSPANYA, LANDIBE HEZIKETAREN LAGUNAK, 14.11.2013 – 17.11.2013

PORTEKİZ, CENTRO EUROPE DE LINGUAS, 31.04.2013 – 2.05.2013

POLONYA, MESCOMP TECHNOLOGIES S.A, 24.10.2013 – 26.10.2013

TÜRKİYE, PROJINAL EĞİTİM VE DANIŞMANLIK ŞİRKETİ. 26.03.2014 – 28.03.2014

http://www.ebridge2.eu/

eBridge 2 VET Mobility: e-Learning and m-Learning of European Languages and Intercultural Skills for VET Students and Young Apprentices

940860_542610382444303_989460966_n

The New Skills for New jobs Forecast by the EU predicts that the number of low skilled jobs will diminish in favour of higher skilled jobs in a society where knowledge is the basis of each and every productive process and where workers will change tasks many times during their working life. According Europe 2020 Strategy, it is fundamental to provide students with the most suitable tools to understand and to live in the future labour market and one of the best way is by learning on mobility. Reports about mobility during the vocational training coincide that the great challenge is learning a foreign language and intercultural skills. Students and teachers recognize that they don’t participate in exchanges because of lacking language knowledge and cultural problems that would restrain them to understand the labour environment and common situations in the everyday life in a foreign country.

eBridge 2 VET Mobility aims to facilitate to VET students and apprentices the acquisition of European language competences, intercultural skills and international openness with a view to participate in mobility programmes, as well as to encourage this mobility especially between Spain and Portugal and new members of the EU: Poland, Latvia, Czech Republic, and with Turkey, in order to diversify traditional destinations offering a wider possibilities in countries with languages less used and known in Europe.

Kullanılmaya Hazır E-Bridge 2 Ürünleri

e-bridge-yazi-iciTüm E-Bridge 2 ürünleri kullanıma hazır hale getirilmiştir. Ürünlerimizin tamamı mesleki eğitim öğretim alan öğrencilerin dilsel, kültürel ve uluslararası yeterliliklerini yükseltme hedefiyle geliştirilmiştir.

E-Bridge 2 Mesleki Eğitim-Öğretim Hareketlilik projesi farklı Avrupa ülkelerinde çıraklık ya da çalışma deneyimine sahip olmak isteyen mesleki eğitim-öğretim öğrencilerinin dilsel  ve kültürlerarası yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir. E-Bridge 2 Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği projesi özellikle İspanya ve Portekiz, bunun yanında AB’ye aday ya da yeni üye olmuş Polonya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki Mesleki Eğitim-Öğretim öğrencileri arasındaki karşılıklı değişimi teşvik etmektedir. E-Bridge 2 Mesleki Eğitim-Öğretim Hareketlliği Avrupa Birliği Leonardo da Vinci programı tarafından desteklenen bir Avrupa projesidir.

Altı Avrupa ülkesi E-Bridge 2 ortaklığına katılmaktadır. Son on ay içinde projede beklenen öğretici ürünler hazırlanmıştır. Bu ürünler şu an kullanıma hazırdır. Temel olarak bu ürünler:

  • Mesleki eğitim-öğretim öğrencilerinin hareketlilik ve ek dilsel destek ihitiyaçları çerçevesinde hazırlanan Portekizce, Lehçe, Letonca ve İspanyolca dillerinin e-öğrenme materyalleri;
  • Günlük hayatta “tam zamanında” kullanma özellikli dil desteği sağlayan mobil uygulamalar;
  • İspanya, Portekiz, Polonya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’deki günlük hayat, kültür ve çalışma hayatına ilişkin çevrimiçi ulaşılabilen öğretici ve bilgilendirici kaynaklar
  • Kullanıcıların aktif rol almasını sağlayan kültürel değişim ve sosyal öğrenmeye yönelik bir e-topluluk (e- öğrenme içeriklerinin ve bilgilendirici kaynakların sağlandığı, güncellendiği ve tamamlandığı bir ortam)

Çevrimiçi dil derslerine ve kültürel içeriklere http://www.ebridge2.eu internet sitesinden ulaşılabilinir. Mobil uygulamalar bedava olarak Play Store ve Apple Store’dan indirilebilinir. e-topluluk sayfası projenin internet sitesinde ve https://www.facebook.com/ebridge2.eu sayfasında erişime açık olarak bulunmaktadır.

E-Bridge 2 Mesleki Eğitim-Öğretim Hareketlilik Projesi tarafından dil ve kültür üzerine sunulan öğrenme materyalleri Avrupa Birliği’nde bulunan Mesleki Eğitim-Öğretim öğrencilerine ve çıraklarına kapsamlı bir çevrimiçi rehberlik sağlamayı hedeflemektedir. Böylece hem dil farklılığının oluşturduğu engellere bir çözüm getirilecek, hem de hedef grubun kendine güven, uyum sağlama, sorumluluk duygusu, iş bulma ve kültürlerarası yeterliliklerinin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Tüm Avrupa’da ortak bir sorun olan  Mesleki eğitim-öğretim öğrencilerinin yabancı dil ve kültürlerarası yeterliliklerinin sınırlı olması sorunu bu şekilde çözüme ulaşacaktır.

E-Bridge2 ürünleri kültürel farklılık ve yabancı dil konusunda Mesleki Eğitim Öğretim hareketlilik programlarına bilgilendirici kaynak ve eğitim sağlanmasına yardımcı olması için geliştirilmiştir. Böylece yabancı okulların ve hareketlilik ajanslarının yurtdışına gitmeden önce ve yurtdışı hareketlilikleri sırasında öğrencilere daha iyi bir hazırlık süreci sunmaları mümkün olabilecektir.

Projenin Avrupa Hareketliliğinin güncel eğilimi olan benzer dillere sahip olan yerlerde –İspanya ve Portekiz- ya da İngilizcenin ortak dil olmasından hareketle Birleşik Krallık’ta odaklanmasının çeşitlendirilmesine de katkı sağlaması beklenmektedir.  Bu açıdan, E-Bridge 2 Hareketlilik projesi İber Yarımadasında bulunan ülkelerin ve yeni AB üyeleri ile aday ülke Türkiye arasındaki hareketlilik iletişiminin kolaylaştırılmasına ve canlandırılmasına yardımcı olmaya çalışacaktır.

PROJİNAL PROJE EĞİTİM DANIŞMANLIK REKLAM ORG. ÇEVİRİ TERCÜME BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Ticaret Sicil No : 284096 PIC No: 948428074