2015′te Daha Çok Öğrenci Çek Cumhuriyeti ve Slokvakya’da Olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki ve teknik okulların niteliğini artırmaya yönelik çalışmalarına; sanayi sektörünün katkılarından sonra bir destek de Çek Cumhuriyeti’nden ve Slovakya’dan 30’a yakın müdüre ülkemizde ev sahipliği yapan Projinal Eğitim Danışmanlık Firması’ndan geldi.

cs2015-1

Meslek liselerinin en büyük sorunlarından olan sanayiden ve işverenden kopuk yapılarını sona erdirmek amacıyla 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri sanayicilerle sürekli irtibat halinde olacak, hangi alanda ne kadar ara elemana ihtiyaç duyulduğu konusundaki verileri toplayacak ve kontenjanları buna göre belirleyecekler. Böylece mesleki ve teknik okullarda bölümler, bulundukları illerin sanayisinin ihtiyacına göre belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığının bu çalışmalarına Organize Sanayi Bölgeleri Yönetimlerinden de destek gecikmedi ve Organize Sanayi Bölgeleri kendi içlerinde meslek liseleri yapmaya başladılar ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında bazı okulların inşaatları tamamlanarak eğitim öğretime açıldılar.

cs2015-5

Globalleşen dünya, adeta sınırların kalkmasına neden olmuş, ticari ilişkileri geliştirmiş, mal, hizmet ve iş gücünün sınırlar ötesi hareketini hızlandırmıştır. Bu gelişmeler, üretim faaliyeti içerisinde yer alan sanayi sektörü temsilcilerini; dünyadaki yeniliklerden haberdar, yabancı dil bilen ve müşteri beklentilerine cevap verebilecek nitelikte ara elamanı istihdam etmeye zorlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla iş piyasası ile iç içe geçmeye başlayan dolayısı ile sanayi kesiminin beklentisini bilen meslek liseleri yöneticileri mezun olan öğrencilerinin istihdam edilebilirliğini artırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla öğrencilerine yurt dışında staj imkanı sunmaya başladılar. Öğrencilerine Avrupa Birliği ülkelerinde staj yaptırmak isteyen okulların kaynak sorununa Erasmus Plus programı yetişti ve okullarımızın derdine derman olmaya başladı.

cs2015-2

Kamu kurum ve kuruluşlarının meslek liselerinde niteliği artırmak için yapmış oldukları çalışmalara bir destek de merkezi Ankara’da bulunan Projinal Eğitim Danışmanlık Firması’ndan geldi. Projinal Eğitim Danışmanlık Firması meslek liselerimizden AB Erasmus Plus kapsamında Ulusal Ajans’tan alınan hibeler ile verilen eğitimlerin kalitesini artırmak, ülkemizdeki okullarla AB ülkelerinde bulunan okullar arasındaki ilişkileri geliştirerek işbirliklerini artırmak ve Avrupa Birliğinin saygın eğitim kurumlarında öğrencilerimizin kaliteli eğitim almalarına katkı sunmak amacı ile Çek Cumhuriyeti’nden ve Slovakya’dan ülkelerinde ve AB’de mesleki eğitim konularında başarılı çalışmaları olan 30’a yakın kurumun müdürünü İstanbul’a davet ederek misafir etti.

cs2015-4

 

Projinal Eğitim Danışmanlık Firması 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdiği faaliyetlerle Avrupalı  okul müdürlerine ülkemizi tanıttı ve düzenlenen toplantılarla ülkemizdeki meslek liseleri ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki okulların yetkililerini bir araya getirerek aralarında köprü oldu. Yapılan etkinliklerde kurum müdürleri deneyimlerini paylaşarak durum analizleri yaptılar ve iyileştirmeye açık alanları belirledikten sonra karşılıklı olarak projeler hazırlayarak öğrencilerin niteliğini artırmaya yönelik çalışmaların içerisinde yer almaya karar verdiler.

cs2015-3

 

Her yıl ülkemizdeki okullarla Avrupa Birliği Üyesi ülkelerdeki okulları projeler kapsamında bir araya getiren firma yetkilileri davet kapsamında yapılan faaliyetlerin sonunda AB ev sahibi kurum ağına kendi alanlarında örnek çalışmaları olan yeni kurumları eklemenin gururunu yaşadıklarını ayrıca ülkemizden AB ülkelerine eğitim için giden öğretmen ve öğrencilerin saygın eğitim kurumlarında eğitim alabilmeleri için üzerlerine düşen her türlü katkıyı sağlayacaklarını belirttiler.

PROJİNAL PROJE EĞİTİM DANIŞMANLIK REKLAM ORG. ÇEVİRİ TERCÜME BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Ticaret Sicil No : 284096 PIC No: 948428074